K čemu vlastně slouží srst?

Srst je orgán, který chrání tělo před nepříznivými vlivy počasí – UV zářením, horkem, chladem, větrem, deštěm a vlhkostí. Ale také například před různými parazity. Skládá se z jemné podsady a delších krycích chlupů pesíků. V případě chladu se díky svalům chlupy vzpřímí a utvoří izolační vrstvu vzduchu, která ochrání tělo před zimou. Rychlá schopnost zareagovat na změnu okolního počasí je součástí termoregulačního systému koně. Tím, že koníka ostříháme, mu tuto možnost úplně znemožníme nebo poměrně výrazně ovlivníme. Proto je potřeba mu s termoregulací dále pomáhat dekováním.

Stříhat nebo nestříhat?

Rozhodnutí je samozřejmě na každém majiteli. Doporučuje se stříhat částečně či úplně koně, kteří i v zimě opravdu intenzivně trénují a jejich tělo by bylo zbytečně přetěžováno ochlazováním těla s hustou zimní srstí, případně aby se kůň nepřehříval a nadměrně při práci nepotil. Zpocená a mokrá zimní srst přilepená ke kůži by mohla způsobit víc škody, než užitku. Mokrá zimní srst totiž nedokáže vytvořit dostatečnou izolační vrstvu. Chlupy se nedokáží správně postavit a nevytvoří se dostatek místa pro vzduch, který právě tuto potřebnou izolační vrstvu tvoří. Tím pádem hrozí prochladnutí koně, které může způsobit zdravotní obtíže. Takové koně pak ale musíme po celou zimu dekovat a to také není nic úplně jednoduchého. Jedna deka na zimu rozhodně nestačí. Teplotní výkyvy, které jsou čím dál častější, nám v tomto ohledu moc nepomohou, naopak nám práci přitíží.

U ostříhaného koně deka nahrazuje zimní srst. Kůň by se pod ní neměl potit, ani by mu pod ní neměla být zima. Proto ji musíme měnit podle toho, jak se zrovna mění počasí nebo prostředí ve kterém se kůň zrovna vyskytuje (jinou deku do stáje a do výběhu) a momentální pohyb koně.

Existují různé střihy, ze kterých si můžeme vybrat ten, který bude pro našeho koně nejvhodnější. Neměli bychom vybírat podle toho, co se nám esteticky líbí, ale opravdu podle potřeby koně a funkčnosti střihu. Stejně tak bychom neměli nechávat svého koně stříhat jen proto, že kolegyně ze stáje má hezky ostříhaného koně a my nemůžeme zůstat pozadu.

Když se rozhodneme pro ostříhání koně, jak zvolit nejvhodnější dobu?

Se stříháním na zimu se většinou začíná na podzim – v září nebo říjnu. Zase záleží na tom, jaké je počasí a kdy začnou koně vyměňovat srst. V průběhu zimy se stříhá znovu přibližně v lednu a pak ještě brzy na jaře březen – duben, kdy koně začínají pomalu znovu línat. Mnoho majitelů si pochvaluje, že s ostříhaným a zadekovaným koněm je méně práce co se týká údržby a čištění srsti. To by ale nemělo být důvodem jeho ostříhání.

Určitě je pro někoho krásné a moderní mít ostříhaného koně, to už záleží na vkusu. Ale je na místě se zamyslet nad tím, jestli takovýmto zásahem koni spíš nepřihoršíme. U koní, kteří opravdu extrémně trénují je stříhání na místě. Například v dostihovém tréninku by mohla hustá zimní srst způsobit při nadměrném zpocení a následném prochladnutí zdravotní obtíže a také snížení výkonnosti.

U většiny koní v zimě neprobíhá takový trénink, který by vyžadoval zásah střihacího strojku. Proto pokud je kůň zdravý a má dostatek kvalitního krmiva a v pořádku přelínal na kvalitní zimní srst, je stříhání zbytečné a spíše na škodu. Kvalitu zimní srsti samozřejmě ovlivňuje mnoho různých faktorů. Od plemenné příslušnosti, přes stáří a zdravotní stav jedince až po kvalitu stravy. Plemena pocházející z chladného prostředí jako třeba poníci, mají nesrovnatelně kvalitnější zimní srst, než koně pocházející ze suchých a teplých oblastí jako třeba arabští koně, kteří mají zimní srst mnohem jemnější v porovnání právě například s poníky.

A co vy, necháváte si koníka přirozeně zarůst a máte z něho v zimě roztomilého méďu, nebo raději stříháte a máte elegána se slušivou dekou? Protože jsme každý unikát, tak nám vyhovuje něco jiného, hlavně aby to vedlo k naší hlavně koňské spokojenosti!

Šárka Strůnová

Pavel Dušek