Co nezapomenout?

 • Průkaz koně
 • Uzdečku, sedlo, podsedlovou dečku, podbřišník, případně chrániče
 • Vodítko a ohlávku
 • Háček na kopyta, kartáč
 • Něco dobrého – mrkev, jablko, chleba, pamlsky
 • Helmu, jezdci do 18 ochrannou vestu
 • Peníze v hotovosti – na startovné, dopravu, svačinu
 • Bič
 • Oblečení a boty vhodné pro danou disciplínu
 • Vodu pro sebe i pro koně
 • Svačinu
 • Základně vybavenou lékárnu – pro sebe i pro koně
 • Někoho k ruce
 • Koně 🙂 🙂

Je lepší si věci připravit den předem, aby se ráno před odjezdem dalo všechno jen vzít a naložit bez stresu z toho „co chybí“ do auta. Čas, který přípravou věcí den předem ušetříme, můžeme věnovat dobré snídani, která dodá energii. Při přihlašování na jakékoli soutěže si vždy zjistíme jaké doklady a náležitosti musíme předložit, abychom byli připuštěni ke startu. V průkazu by měla být potvrzená licence, platné očkování a vyšetření krve, které je platné jeden rok.

Proč vozit vodu, když „je všude“?

Ano, většinou na kolbištích bývá dostatek vody. Může se stát, že zaparkujeme nepříjemně daleko od zdroje, který budeme nejdříve nějakou dobu hledat. Vlastní vodou si ušetříme čas a kroky s těžkým kbelíkem. Navíc bude mít kůň vodu, na kterou je zvyklý a bude ji mít příjemně odstátou.

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička?

Jako základ poslouží autolékárnička. Nejčastěji budeme ošetřovat různá drobná poranění. Základním krokem bude vypláchnutí a desinfekce rány. Jako jedna z možností desinfekce rány je použití roztoku jodu (např. Betadine). V ráně neštípe, má širokospektré působení a dá se pořídit v každé lékárně.

Dobře dostupnou desinfekcí je i roztok hypermanganu, který se ale podstatně složitěji míchá. Při vysoké koncentraci hypermanganu v roztoku, může dojít k poleptání tkání.

Speciální desinfekci využijeme při poranění oka, dají se použít běžně dostupné oční kapky z lékárny.

Další důležitou součástí vybavené lékárny je dostatek obvazového materiálu. Přímo na ránu přikládáme pokud možno sterilní krytí, nebo cokoli alespoň čistého. Jako další vrstvu přikládáme obvazovou vatu. Pokud ji nemáme po ruce, musíme improvizovat běžně používanými věcmi, jako jsou například kapesníky, trička, mikiny,…Pro zpevnění ošetřené rány využijeme elastické obinadlo v odpovídajícím množství. Lépe se nám bude pracovat s obinadly širšími. K upevnění obinadla nám poslouží leukoplast.

Obvazový materiál využijeme i v případě nutnosti ochlazení různých otoků. Ať už způsobených poštípáním hmyzem nebo mechanickým působením.

Živě si vybavuji situaci odehrávající se na závodech před několika lety. Při nakládání koně na vlek hned vedle nás se stala taková nevinně vyhlížející nehoda. Skupina 3-4 lidí se snažila naložit koníka, který tancoval kolem nástupní rampy přívěsu. Pořád tak chodí kolem rampy tam a zpět. Najednou kopytem došlápne vedle rampy. O krok couvne a od nohy se rozstříkne krev. Tryská v pravidelných pulzech. Běžím pro veterinární dozor, dělá ho letitá kamarádka. Jde si pro vybavení, já vyrážím zpět ke koni. Vytahuji lékárnu a beru obvaz. Mezitím mu panička zvedá nohu a mezi prsty jí protéká krev.  Není jí dobře. Beru si nohu a na otevřenou ránu přikládám klubko obvazu. Tisknu, jak nejlépe zvládám. Kůň je naštěstí pohodář, kouká jako by nechápal proč ten rozruch. Přichází veterinářka, dáváme dohromady lékárny a zjišťujeme, že budeme mít obvazů dohromady tak akorát. Veterinářka ránu čistí, dělá provizorní tlakový obvaz a pokračuje v rutině. Nejhorší zažehnáno. Pokud vím, kůň je v naprostém pořádku. Nakonec ani na kliniku nemusel. Díky včasnému zásahu veterinářky.

Touto příhodou jsem chtěl poukázat, na vhodnost dostatečného množství obvazového materiálu. Přeci jen je někdy třeba v koňské míře.

I když si většinou vzájemně rádi pomůžeme, hodí se mít jedny ruce a jednu hlavu navíc. Mít někoho, kdo koníka podrží, nebo nám něco podá, se hodí stejně jako psychická podpora od spřízněné duše.

Jsou věci, které se dají něčím nahradit, případně půjčit. Něco je ale nenahraditelné. S rozmyslem si chystejme věci dopředu, ať si můžeme společné chvíle s našimi čtyřnohými parťáky užít v klidu a na maximum.

Šárka Strůnová

Pavel Dušek